21
جولای

7 عنصر طراحی داخلی چیست؟

آیا طراحی داخلی همان دکوراسیون داخلی است؟

7 عنصر طراحی داخلی چیست؟مشکل بسياري از مردم این است که طراحي داخلي را با دکوراسیون داخلي اشتباه مي گيرند. در حالی که طراحی داخلی اشاره به طراحی کل فضای زندگی از ابتدا، دکوراسیون داخلی اشاره به تزئین یک فضای زندگی موجود با اضافه کردن مبلمان و اثاثه یا لوازم داخلی می باشد.طراحی داخلی در واقع یک علم است که توسط عناصر و اصول خود بنا شده است و به همان اندازه ساده نیست که تصور می شود!به طور کلی طراحان داخلی بر این عقیده هستند که : «7 عنصر و 7 اصل طراحی داخلی وجود دارد. ما قصد داریم تمام 7 عنصر طراحی داخلی را در این مقاله پوشش دهیم.

 1. فضا

فضا یکی از مهمترین عناصر طراحی داخلی است. فضا به عنوان پایه ای است که کل طرح طراحی داخلی آن ساخته شده است. از این رو ضروری است که طراح به فضای موجود، ابعاد و امکانات آن آگاه باشد.

 فضا به دو نوع تقسیم می شود:

 • فضای دو بعدی که کف را شامل می شود (شامل طول و عرض)
 •  فضای سه بعدی که فضای زندگی را تشکیل می دهد (شامل طول، عرض و ارتفاع).

فضایی که اساسا با اجزای مبلمان و دکور پر می شود یک فضای مثبت است و فضای خالی یک فضای منفی است. بین فضاهای مثبت و منفی و یا ازدحام بیش از حد و یا skimping در مبلمان تعادل است و اقلام دکور این تعادل را تحت تاثیر قرار حفظ شود.

2-خطوط

خطوط به هنگام  استفاده مسئول ایجاد حس هماهنگی به فرم ها و اشکال و ، کنتراست در یک فضای زندگی است. آنها شکل ها را تعریف می کنند و به عنوان راهنماهای بصری فضای داخلی عمل می کنند. خطوط به طور گسترده ای به سه نوع طبقه بندی می شوند:

 • افقی
 • عمودی
 • پویا

در حالی که خطوط افقی زینتهای ساختمانی مانند جداول، صندلی ها و تختها را دوست دارند، خطوط عمودی را می توان بر روی پنجره ها، درب ها و آلگری ها یافت. در حالی که خطوط افقی احساس امن و ایمن به فضا را می دهند، خطوط عمودی ماهیت آزاد و گسترده را تحریک می کنند.

خطوط دینامیک یا زاویه ای، که عمق گرا هستند، درام را اضافه می کنند و می توانند بر روی سازه هایی مانند پله دیده شوند. طراح داخلی باید بداند چگونه از این خطوط برای تعریف فرمها استفاده کند.

3-فرم ها

به طور کلی فرم معنی اشکال می دهد، یک طرح کلی از هر شیء سه بعدی در فضا  فرم است. فرم را  می توان با ترکیب دو یا چند اشکال و می توان با کمک از عناصر دیگر مانند بافت، طرح ها و رنگ برجسته کرد. یک فرم تعریف شده، هماهنگی ایجاد می کند و فرم های اضافی را به فضا اضافه می کند.

دو نوع اشکال وجود دارد: هندسی (انسان) و طبیعی (ارگانیک). همچنین فرمها به صورت باز و بسته طبقه بندی می شوند. اشکال باز  را می توان  دید و اشکال  بسته توسط یک سطح بسته محصور شده اند.

 1. 4 – نور

نور یکی از واضح ترین عناصر طراحی داخلی است. یا طبیعی یا ساخته شده توسط انسان . بدون نور دیگر عناصر یعنی رنگ، بافت و الگوی هیچ اهمیتی ندارند. مجموعه نور در خلق و خوی و محیط یک فضای زندگی و هر عنصر دیگر از جمله فضا، خط و اشکال  نقش مهمی ایجاد می کند.

در حالی که قرار دادن هوشمند درها و پنجره ها  تامین کننده نور طبیعی، روشنایی های مصنوعی تولید کننده نور مصنوعی می باشند.

3 نوع نور داریم:

 • نور محیطی
 • نورپردازی وظیفه ای
 • نورپردازی تاکیدی

برای شناخت کامل این سه نوع نور به مقاله دکوراسیون داخلی منزل مراجعه کنید

 1. 5 – رنگ

رنگ ها نیازی به معرفی خاصی ندارند. رنگ ها یک ارتباط زیبایی بین اشیا ایجاد می کنند و خلق می کنند. رنگ باید بر اساس روانشناسی و روحیه افراد انتخاب شود. به عنوان مثال، قرمز انتخاب عالی برای اتاق ناهار خوری است زیرا سبب اشتها زیاد می شود و رنگ سبز برای اتاق خواب به عنوان رنگ آرامش و سلامت است. هر رنگ دارای سه ویژگی متمایز یعنی رنگ، ارزش و شدت می باشد و طراح داخلی باید از این ویژگی ها برای انجام تغییرات و ترکیب های مختلف آگاه باشد. رنگ ها به طور کلی به رنگ های اولیه و ثانویه طبقه بندی می شوند و همچنین به دسته های ترتیادی، تکمیلی، مشابه و رنگ تک رنگ طبقه بندی می شوند.

 1. رنگ در طراحی داخلی6 – بافت

بافت به طور عمده به سطوح می پردازد و تعیین میکند که چگونه یک سطح معمولی به نظر برسد. بافت عمق و جذابیت را به فضای زندگی افزوده و احساس ظاهر و ثبات یک سطح را تعریف می کند. بافت به طور کلی به دو  دسته طبقه بندی می شود :

بافت بصری: که در آن بافت تنها قابل مشاهده است

بافت واقعی : که در آن بافت هر دو دیده می شود هم قابل لمس می باشد.

هر چیزی که با پارچه ها مانند پوشش بالش، تختخواب و یا هر چیز دیگری با پوشش هایی نظیر پرده، رنگ دیوار یا تصاویر پس زمینه به کار می رود، دارای یک بافت است.در حالی که باید یک بافت غالب برای تعریف خلق و خوی وجود داشته باشد، برای جلوگیری از یکنواختی، یک بافت متضاد نیز باید وجود داشته باشد.

7-الگو یا پترن

الگوها جذابیت و زجان تازه را به طراحی داخلی و کار با رنگها اضافه می کنند. الگوها یک داستان از خودشان را می گویند  و آرامش در فضای زندگی را اضافه می کنند. الگوهای تواند از هر شکل باشد و عمدتا از طرح های جذاب و تکراری تشکیل می شوند.

الگو در طراحی داخلی

مثلا Paisley ، یکی از الگوهای رایج استفاده شده در رنگ های دیواری، پوشش های بالش و سایر سطوح تزئینی است. Paisley(یک الگوی پیچیده متمایز از منحنی، چهره به شکل پر شده در قالب طرح کاج مخروطی از هند است.)